Navštívte malý Rím a odhaľte jeho tajomstvá

Trnava je naším siedmym najväčším mestom. Nachádza sa v západnej časti Slovenska, len 45 km severovýchodne od Bratislavy. Leží v centre Trnavskej pahorkatiny v nadmorskej výške 146 m n. M.

Hovorí sa, že v starom Ríme bolo 24 kostolov, a keďže Trnava mala minimálne 12 kostolov, tak dostala prezývku malý Rím.

Trnave v roku 1238 udelil panovník Belo IV., ako jednému z prvých miest na území dnešného Slovenska, výsadu slobodného kráľovského mesta. Mesto plnilo funkciu pevnosti, chránilo dôležité cesty a zároveň malo významnú úlohu v medzinárodnom obchode.

Z Trnavy vychádzali dôležité politické rozhodnutia zasahujúce do medzinárodnej politiky a stala sa miestom stretávania sa najvýznamnejších panovníkov svojej doby.

Koncom 13. storočia sa Trnava dostala do rúk mocného uhorského feudála Matúša Čáka Trenčianskeho, ktorý ju vydrancoval.

 

Vrhnite sa na objavovanie dnešnej Trnavy

Ako som vám už vyššie spomínala v Trnave je naozaj veľa kostolov. Zaujalo ma, že niektorý nazývajú klasicky kostol, iný zas katedrála či bazilika. Tak som si trochu googlila, aby som vedela, aký je medzi nimi rozdiel.

Takto znie skrátená definícia z Wikipédie:

Kostol (odvodené z lat. castellum – hrad, pevnosť) je kresťanská sakrálna stavba, ktorá slúži kresťanom na výkon bohoslužieb. Niektorí kresťania môžu kostol prezývať ako cerkev alebo chrám.

Katedrála je kresťanský chrám, ktorý slúži ako hlavný chrám diecézy alebo eparchie, resp. sídelný chrám biskupa, či sídelný kostol seniorátu. V architektúre sa ako katedrála označuje konkrétny typ veľkého gotického kostola.

Bazilika je pôvodne stavba v antickom Grécku. V kresťanstve je to titul pre niektoré významné chrámy alebo ich architektonický typ.

No, ale poďme sa už vrhnúť na objavovanie a zaujímavosti súčasnej Trnavy. Z autobusovej a železničnej stanice to máte do centra mesta kúsok.

Do Trnavy som sa vybrala s Monikou. Vždy sa rady zastavíme aj v Turistických informačných centrách (TIC), pretože nás zaujíma, čo majú v meste nové, čo by nám odporučili, vezmeme si dáke letáčiky alebo mapu. TIC v Trnave sa nachádza na Trojičnom námestí v priestoroch Mestskej veže.

 

1. Navštívte Katedrálny chrám sv. Jána Krstiteľa

V Trnave som bola už veľakrát, ale donedávna som vôbec netušila, že tam majú takýto skvost. Prvé, čo sme si všimli, keď sme vkročili do katedrály, bola jej majestátnosť, obrovský drevený oltár a vôňa kadidla.

Viac o Katedrálnom chráme sv. Jána Krstiteľa sa dočítate na tomto odkaze.

 

2. Vystúpte na mestskú vežu

Keď budete v Trnave, tak si určite nenechajte ujsť výstup na mestskú vežu, z ktorej sa vám naskytne krásny výhľad na Trnavu a jej okolie.

Tip: Vezmite si so sebou aj svoju polovičku a vychutnajte si výhľad pri západe slnka. 🙂

Viac o mestskej veži sa dočítate na tomto odkaze..

 

3. Bazilika sv. Mikuláša sa stala pútnickým miestom

Na tomto odkaze sa dozviete, prečo sa Bazilika sv. Mikuláša stala pútnickým miestom..

 

4. Dobre zachované mestské hradby

V Trnave sa nachádza najstaršie a najrozsiahlejšie mestské opevnenie na Slovensku. Vybudované bolo v 13. storočí na ploche takmer 60 hektárov. Na výstavbu opevnenia bola použitá tehla, ktorá bola tradičným materiálom tohto regiónu.

Opevnenie bolo dlhé až tri kilometre a bolo obklopené vodnou priekopou. Tvorilo ho 35 veží, ktoré boli od seba vzdialené 60 – 120 metrov.

 

5. V Trnave sú tri múzeá

V Západoslovenskom múzeu sa nachádza viac ako 160 000 predmetov kultúrneho dedičstva. Ročne múzeum navštívi okolo 40 000 domácich aj zahraničných návštevníkov. Patrí k najväčším múzeám na Slovensku.

Pre milovníkov kníh je k dispozícii Múzeum knižnej kultúry a Dom hudby Mikuláša Schneidra Trnavského, kde bola počas povstania uschovaná uhorská kráľovská koruna.

 

6. Trnavské synagógy sa stali miestom pre umenie

V súčastnosti sú obe trnavské synagógy centrom umenia a kultúry. O veľkej synagóge sa viac dočítate na tomto odkaze. V malej synagóge sa nachádza aj kaviareň.

 

7. Za hudobným zážitkom do Kostola sv. Jakuba

Kostol spolu s františkánskym kláštorom sa vypína neďaleko Trojičného námestia na konci Divadelnej ulice. Ide o jednoloďový kostol, ktorého svätyňa je orientovaná na západ, čo bolo pre stredoveké stavby netypickým riešením.

Do kostola sa nám podarilo dostať, keď tam prebiehal koncert. Možno sa to podarí aj vám. 🙂 Ja sa vždy poteším, ak sa mi naskytne takáto príležitosť.

Viac sa o Kostole sv. Jakuba dočítate tuto.

 

8. Skočte si do Trnavy na pohárik vína (alebo aj dva)

Vinárstvo a vinohradníctvo má v Trnave dlhú históriu. V Stredoveku mesto patrilo medzi najväčšie vinárske a vinohradnícke centrá Uhorska. Obchod s vínom bol veľmi výnosný. Víno sa kedysi používalo aj ako dezinfekcia a liek.

V Trnave sa organizujú Dni vínnych pivníc, na ktoré sa už teraz teším. Určite sa tam stavím na ochutnávku :). Okrem toho sa na Slovensku organizuje aj Malokarpatská vínna cesta, ktorá vedie od Bratislavy po Trnavu.

 

Ako sa dostať do Trnavy?

Trnava má veľmi dobrú polohu, takže sa sem hravo dostanete vlakom – leží na železničnom uzli Bratislava – Žilina – Košice, prípadne autobusom (www.cp.sk) alebo autom (cez diaľnicu D1 alebo rýchlostnú cestu R1). Parkovanie je možné na záchytných parkoviskách (pri železničnej a autobusovej stanici alebo pri nákupnom centre MAX, či v bočných uličkách..).

 

Viac informácií o miestach a zaujímavostiach nájdete na oficiálnej stránke mesta na tomto odkaze.

Ak máte ďalšie tipy na zaujímavosti, ktoré by som mala v Trnave navštíviť, tak mi napíšte do komentára pod článkom.

Sledujte nás aj na Facebooku či Instagrame.

 

Zdroje, z ktorých som čerpala: vitajtevtrnave.sk, regiontirnavia.sk, wikipedia.org, letáky pre turistov a osobné dojmy

Zanechajte komentár